Od zarania dziejów ludzie czują potrzebę przemieszczania się, czy to w celu zdobycia nowego, często lepszego pokarmu, czy też innych produktów niekoniecznie potrzebnych im do przeżycia. Ta potrzeba spowodowała bardzo szeroki rozwój transportu, który na chwilę obecną dzieli się na m. in. transport lądowy, powietrzny, powierzchowny i wodny.
Jest on ściśle związany z logistyką, czyli „filozofią” zarządzania produktami w czasie i przestrzenią, a także spedycją, będącą czynnością transportową polegającą na przewiezieniu towaru z punktu A do punktu B. Aktualnie transport można dzielić na regionalny, krajowy oraz międzynarodowy, a ponadto jest on spajany szeregiem zasad, które obowiązują zarówno samych kierowców, jak i spedytorów. Czym jest więc tytułowy Incoterms?
Zgodnie z ogólnie przyjętą teorią, za incoterms przyjmuje się szereg różnego rodzaju międzynarodowych reguł handlowych, które w sposób jasny i klarowny określają na jakich warunkach prowadzona jest sprzedaż ogólnie przyjętego transportu. Ich głównym zadaniem jest postawienie granicy pomiędzy kosztami, jak i odpowiedzialnością nabywcy i sprzedawcy, jak i pokazują i odzwierciedlają sposób w jaki wykonywany będzie transport.
Wysokiej jakości kursy logistyczne. Sprawdź!
Incoterms to zasady i możliwości, na jakie może pozwolić sobie dana strona transakcji, czyli m. in. kiedy sprzedajemy jakiś produkt, to do jakiego momentu odpowiadamy za jego stany i ponosimy za niego koszty, a od jakiego momentu przechodzą one na kupującego. Pozwala to na uniknięcie licznych nieprzyjemności. Reguły Incoterms odnoszą się do Konwencji ONZ dotyczącej Kontraktów dla Międzynarodowej Sprzedaży Dóbr, będącej umową określającą zasady handlu międzynarodowego, jak i ujednolica prawne warunki podpisywania umów handlowych.
Pierwsze zasady incoterms zostały opublikowane w 1936 roku i od tego czasu regularnie są rozwijane i poszerzane, tak by dopasować się do zmieniających się warunków transportu, jak i rozwoju technologicznego. Obecnie obowiązują nowelizacje tych zasad i aktualnie obowiązujące są zasady incoterms z 2010 roku.